< הקודם
הבא >

עבודה בחו"ל

אתר טוקבק
מאת: אתר טוקבק, פורסם: 09.03.09, 19:35

עבודה בחו"ל – לא סתם תופעה רווחת בקרב ישראלים. בני הנוער בארץ, עוברים מסלול התבגרות שונה מבני קבוצת השווים שלהם מעבר לים. העובדה שישראל היא מדינה החיה על חרבה, מחייבת כל נער ונערה ישראלים להתגייס לצה"ל עם הגיעם לגיל 18.

גם אם נשים בצד את האתגרים הפיזיים והמנטאליים הכרוכים בגיוס החובה לצבא, קשה להתעלם מן העובדה שבני הנוער הישראלים מעניקים את מיטב שנותיהם למדינה. העובדה הזו, משבשת את הליך ההתבגרות הטבעי הנהוג במדינות אחרות ולמעשה 'תוקעת' את בני הנוער הישראלים למשך מספר שנים. הגיוס יוצר לישראלים פער מקצועי, פיננסי ולעיתים מנטאלי ביחס לצעירים בני גילם. הם יוצאים מהצבא בגילאי 21+ כאשר בפועל, במרבית המקרים, אין להם כלום ביד.

במיוחד בולטת העובדה כי מן הבחינה הפיננסית, נמצאים הצעירים אשר שירתו בצה"ל בפיגור מכיוון שבשנים בהן שירתו בצה"ל, יכולים היו לצבור כסף, השכלה או ניסיון מקצועי במסגרות אחרות, כפי שעושים צעירים בני גילם בחו"ל.

ייתכן מאוד והפער הזה הוא הגורם העיקרי אשר דוחף ישראלים רבים לעבר עבודה בחו"ל אחרי הצבא. צעירים רבים המוצאים עצמם מתוסכלים ממצבם הכלכלי עם שחרורם מצה"ל, נמשכים בעקבות הכסף למקומות שונים בעולם בהם מובטחת להם עבודה שיכולה בטווח הקצר 'לסדר אותם'. האופציות השונות של עבודה בחו"ל, טומנות בחובן הבטחה לעשיית 'מכה' של כסף תוך זמן קצר יחסית ולרוב בעבודות פשוטות שאינן דורשות ידע או ניסיון מיוחדים.ישראלי ממוצע, יוצא צבא בן 21 המשתוקק להתחיל בחייו העצמאיים מבחינה פיננסית, יכול בהחלט להימשך להצעה קוסמת כזו של רווח מהיר.

מכיוון שעם הזמן נהפכה התופעה ליותר ויותר נפוצה, כיום עומדות בפני הבוחרים לעבוד בחו"ל מאות אפשרויות העסקה ברחבי העולם כולו. במקרים רבים, בניגוד לעבר, הפכה העסקת הישראלים למוסדרת ואף חוקית ולפיכך הסיכון הכרוך בעבודה בחו"ל ירד משמעותית. בין העבודות המוצעות ניתן למצוא עבודות שיווק ומכירה, הובלות ותחבורה, שירות וניקיון, אבטחה ועוד תחומים רבים ומגוונים.

בין הארצות בהן ניתן לעבוד אפשר למצוא את ארה"ב, קנדה, אנגליה או מדינות אחרות באירופה, אוסטרליה ועוד. נראה כי עבודה בחו"ל היא אמנם פיתרון כלכלי נח וקורץ אולם היא משרתת גם מטרה נוספת. רבים מהצעירים המשתחררים מצה"ל מרגישים צורך עז לעזוב את ישראל לתקופה ו'לנקות את הראש' בחו"ל. ייתכן והלחץ הכרוך בשירות הצבאי ובחיים בישראל באופן כללי הוא הגורם לכך או אולי המחשבה כי זו ההזדמנות האחרונה לעשות את זה לפני שמתחילים 'החיים האמיתיים' – לימודים, עבודה, משפחה וכדומה.

כך או כך, רובם המכריע של הישראלים המשוחררים יוצאים לטיול ארוך בחו"ל עם תום השירות הצבאי ונראה כי הנוהל הזה הפך לחלק בלתי נפרד ממסלול ההתבגרות, ממש כמו השירות הצבאי עצמו. אולם, כאן נכנסת לתמונה הבעיה הפיננסית ומגבילה את הצעירים. רובם כאמור יוצאים מהצבא חסרי כול ולפיכך, אם אין להם תמיכה כלכלית מהבית, הם לא באמת יכולים לנסוע לטיול המיוחל. נראה כי השילוב של טיול עם עבודה בחו"ל הוא הפיתרון המושלם עבור אותם צעירים. הם חשים כי ניתן 'להרוג שתי ציפורים במכה', גם לנסוע לחו"ל, להתרחק מישראל ולספוג אווירה של מדינה אחרת וגם להרוויח הרבה כסף במעט זמן אשר יאפשר אחרי פרק זמן של עבודה להמשיך ולטייל בעולם.

כך הפכה עבודה בחו"ל לתחנה בדרכם של צעירים ישראלים רבים אל העצמאות הפיננסית ואל ההתבגרות בכלל..