< הקודם
הבא >

דומיין - יש ערך לכתובת

אתר טוקבק
מאת: אתר טוקבק, פורסם: 31.03.10, 19:13

סוף העשור הראשון למאה ה-21 כבר מאחורינו, ועדיין תעשיית המסחר בשמות דומיין רותחת יותר מתמיד. בניגוד לאלפי תחומים ברשת, תהילתם של אותם שמות המדומים לפיסות נדל"ן וירטואליות שריר וקיים. רבים המעוניינים להצטרף למעגל הדומיינים כמתווכי נדל"ן וירטואלים אינם יודעים מהיכן להתחיל, ולפעמים עושים כמה צעדים שעתידם להיכשל.

מטרתו של מדריך זה היא לתת את המידע והכלים החשובים ביותר רגע לפני שמביאים את המכה. מעגל חייו של דומיין לפני שנבצע רכישת דומיין ונצלול למעמקי התעשייה, נבדוק את המצבים של דומיין מרגע הרישום ועד למחיקתו. דבר זה יסייע גם בשימור שם הדומיין, קניית דומיין ובהגנה על דומיינים בכללותם. דומיין פנוי – כמעט כמו במציאת אוצר, כך גם שם פועל השיטה עם דומיינים. בכדי לאתר שם דומיין פנוי יש לאתר אותו, לבדוק אם אף אחד לא עוד לא תפס אותו, ואז לבצע רכישת דומיין, קרי להכריז סוג של בעלות זמנית על הנכס. פעולה זו נקראת גם "רישום דומיין".

דומיין פעיל – לאחר רכישת הדומיין, אותו דומיין הופך לפעיל לאורך תקופה שנקבעה מראש בבקשה בעת הרישום. בעוד שדומיין בינלאומי יכול להירשם למשך תקופה של שנה עד 10 שנים, דומיין ישראלי יכול להירשם למשך תקופה של שנה עד שנתיים בלבד. דומיין פג תוקף – במידה ודומיין מגיע לסוף תקופת הרישום שלו ובעל הדומיין מעוניין להמשיך להחזיק בו, הוא נדרש לבצע פעולת חידוש דומיין. פעולה זו הינה למעשה רישום הדומיין מחדש. במידה ובחר בעל הדומיין שלא לחדש את הדומיין, השם דומיין נכנס למצב פג תוקף. מצב זה מציין כי לרשם הדומיינים יש את הזכות למחוק את הדומיין בתוך 30-60 ימים. דומיין בתקופת המחילה – במידה והדומיין בינלאומי, רשם הדומיינים (הגוף שמולו התבצע הרישום) מחזיק באותו דומיין למשך 30 ימים נוספים. במשך תקופה זולבעל הדומיין יש הזדמנות נוספת לבצע חידוש דומיין.

מפני שאותו דומיין יכול להינצל תקופה זו נקראת גם תקופת המחילה. עלות החידוש בתקופת המחילה גבוהה בהרבה לעומת המצבים האחרים, ולעיתים קרובות יכול להגיע לעד פי 10 מהעלות הנורמלית במצב דומיין פג תוקף. במידה והשם דומיין ישראלי, תקופת המחילה נמשכת בין 60 ל-90 ימים. דומיין במצב המתנה לפני מחיקה – במצב זה דומיינים בינלאומים לא יוכלו להירשם מחדש והם ימחקו בתוך מספר ימים בודדים. החוקים כלפי דומיינים ישראלים גמישים יותר, ולכם גם בתקופה זו יוכלו להירשם מחדש.

אם לא – ימחקו בתוך מספר ימים בודדים גם כן. משתנים המשפיעים על ערכו של דומיין ישנם משתנים רבים המשפיעים על ערכו של דומיין, אך אלו הם העיקריים שביניהם: סיומת דומיין – סיומת שם הדומיין בעלת הערך הגבוה ביותר מאז ומתמיד היתה הסיומת הכללית com. סיומות כלליות ובינלאומיות אחרות כמו net, org נחשבות לפחות מהסיומת com אך להרבה יותר מסיומות מקומיות כמו co.il. אורך שם דומיין – רישום דומיין של פחות מ-4 תווים זוכה לערך גבוה, אולי מפני שלמספר תווים כה קצר ישנם אלפי שימושים. דומיין עם מילות מפתח – ככל ששם דומיין הוא גנרי יותר, כך הוא בעל ערך רב יותר.

דומיין בעברית – דומיינים אשר שמם כתוב בעברית וסיומת הדומיין היא בינלאומית תקנית זוכים לערך כלכלי רב יותר בישראל. הסיבה היא שמנועי החיפוש אוהבים מילות מפתח בלב השם דומיין. בנוסף לכך לרבים דומיין בעברית נראה מושך יותר. דומיין עם דירוג והיסטוריה – המדד PageRank הוא המדד העיקרי אליו מתכוונים בעת רכישת או מכירת דומיין. הוא המדד שהמעיד על חוזק ואמינות הדומיין, במידה והולבש על גביו אתר.

ככל שהמדד גבוה יותר, ערכו של הדומיין עולה. דומיינים וזירות מסחר ישנם אינספור זירות ולוחות מסחר באינטרנט הקשורים בלעדית לשמות דומיין, אך רק כמה מהם נחשבים לפופולריים ביותר: מכל זירות המכירה ברשת, Sedo הוא כנראה האתר הפופלרי ביותר למכירת דומיינים.

עם כמעט חצי מיליון מבקרים בחודש, 5 מיליון דומיינים למכירה בכל רגע נתון, ותמיכה בארבע שפות, Sedo הוא מקום המפגש לסוחרי דומיינים ברשת. AfterNic הוא זירת המכירת דומיינים הותיקה ביותר, שתפסה תאוצה מהיום בה נמכר הדומיין Fish.com בכ-1,020,000$ בשנת 2005. Flippa.com הוא גם כן זירת מסחר יעילה ופופולרית. זירת מסחר זו נבנתה על ידי חברת הפורומים הפופלרית SitePoint. בזירה זו גם ניתן לסחור באתרים, סקריפטים ושירותי נוכחות באינטרנט. Domainer היא זירת המסחר בשמות דומיין הישראלית. בשונה מהאחרים, האתר בורח קצת מהקונספט העיקרי ומציע גם שירותי בניית, עיצוב וקידום אתרים.